Bizi Takip Et!

2020 Oscar Ödüllerinin Unutulmaz Anları

Listeler

2020 Oscar Ödüllerinin Unutulmaz Anları

2020 Oscar Ödülleri pazar akşamı sahiplerini buldu. Birçok ilkin yaşandığı törenin hafızalara kazınan anlarını sizler için bir araya getirdik.

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. 9 Şubat Pazar akşamı Dolby Theater’da gerçekleşen törene Güney Kore yapımı Parazite damgasını vurdu.

İşte geceye dair hafızalara kazınan önemli anlar…

Janelle Monáe’nun Açılış Performansı

OSCAR 2020 | Janelle Monáe Performansı

Janelle Monae‘nun performansı Mister Rogers ve Mahallede Güzel Bir Gün dizisinden bir sahneyle başladı. Ardından Monae ve Billy Porter‘ın “Come Alive” performansı ile gece hareketlendi.

Monáe performansı sonrası, salondaki tüm kadınları adaylıklarından ötürü tebrik etti.

Natalie Portman’ın Mesaj İçeren Kıyafeti

Natalie Portman, Kadın Yönetmenlerin Adlarının Yazdığı  Oscar Elbisesi
OSCAR 2020 | Natalie Portman, Kadın Yönetmenlerin Adlarının Yazdığı Oscar Elbisesi

Geçmişten bu yana sektörün her alanında eşitsiz bir durum söz konusu. Oscar’da da durum böyle. Kadın erkek eşitsizliği, Natalia Portman’ın da oldukça hassas olduğu konulardan biri.

Bildiğiniz üzere “En İyi Film” kategorisinde aday gösterilen Little Woman filmi, “En İyi Yönetmen” kategorisinde aday gösterilmemesiyle dikkat çekmiş ve büyük tepki almıştı. Ve daha fazlası… Lulu Wang‘ın The Farewell filminin aday olamaması gibi birçok örnek var. Natalia Portman’da bu duruma sessiz kalmadı. Başarılı oyuncu bu yıl aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin isimlerini pelerine işledi ve kırmızı halıda o isimlerle birlikte yürüdü.

Steven Martin ve Chris Rock’ın Laf Soktuğu Anlar

OSCAR 2020  Steven Martin ve Chris Rock
OSCAR 2020 | Steven Martin ve Chris Rock

Gecede bu ikilinin gazabından herkes nasibini aldı. Brad Pitt, Mahershala Ali, Martin Scorsese ve Jeff Bezos gecenin kurbanları diyebiliriz.

Gecenin sunucusuz kalmasına gönderme de bulunan ikili “Neden sunucusu yok sorusuna” verdikleri “Twitter” açıklaması ile deyim yerindeyse Kevin Hurt’ın kulaklarını çınlattılar.

Hatırlarsanız, bu yıl gerçekleşen ödül töreninin sunucu Kevin Hart olarak açıklanmıştı fakat ünlü yıldızın Twitter’da yaptığı ırkçı paylaşımlar ortaya çıkınca sunuculuktan çekilmiş ve tweetleri için özür dilemişti.

Durun, tabii ki bununla da bitmedi. İkilinin konuşmasından dünyanın en zengin insanları arasında gösterilen Amazon’un CEO’su Jeff Bezos‘te nasibini aldı. Jeff Bezos’un eşi MacKenzie ile rekor tazminatla boşanmasına değinen Chris Rock, “Hala dünyanın en zengin insanı. Marriage Story’yi izleyince komedi filmi sanmış” esprisini yaptı ve Bezos dahil tüm seyirciler gülerek anın tadını çıkardı.

Brad Pitt’ten Oscar’da Siyasi Atıf

OSCAR 2020  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Brad Pitt
OSCAR 2020 | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Brad Pitt

Oyunculuk kariyerindeki ilk Oscar ödülünü kazanan Brad Pitt, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” konuşmasını yapmak üzere çıktığı sahnede siyasi göndermesiyle dikkat çekti. Once Upon a Time in Hollywood filminin yıldızı yaptığı konuşmasında,

“Bana 45 saniyem olduğu söylendi. Senato’nun John Bolton’a verdiği süreden 45 saniye fazla yani. Belki Quentin bunun bir filmini yapar. Nihayetinde, yetişkinler doğru olanı yapıyor.” diyerek geçtiğimiz günlerde Amerikan Başkanı Donald Trump‘ın  Senato‘da yapılan oylamada kendisine yönelik iki azil maddesinden de aklanmasına göndermede bulundu.

Laura Dern Oscar’ını Ebeveynlerine Adadı

OSCAR 2020 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu,  Lauren Derns
OSCAR 2020 | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Lauren Derns

Daha önce 3 Oscar adaylığı alan ve ilk Oscar’ını Marriage Story filmindeki rolü ile kazanan oyuncu,

Noah, aşkla ilgili harika bir film yazdı. Aile, yuva adına ve şerefine anlaşmazlıkları aşmakla ilgili. Ve umarım hepimiz için gezegenimiz adına. Özel bir teşekkür istiyorum hayatımdaki aşk hikayelerinin bana verdiği hediyelere. Üvey çocuklarım CJ ve Harris. Kalbim ve ilham kaynağım Ellery ve Jaya. Bazıları ‘Kahramanlarınızla asla tanışmayın’ der. Ama ben diyorum ki, şanslıysanız onlar anne babanız olur. Bu ödülü oyunculuk kahramanlarım, efsanelerim Diane Ladd ve Bruce Dern’le paylaşıyorum.” diyerek ödülünü annesi ve babasına adadı.

Hair Love’ın Yapımcısı Ödülü Kobe’ye İthaf Etti

OSCAR 2020 Hair Love yapımcısı  Karen Rupert Toliver
OSCAR 2020 | Hair Love yapımcısı Karen Rupert Toliver

Hair Love’ın yapımcısı Karen Rupert Toliver Oscar konuşmasında, animasyonu yapmalarındaki amacını bir kez daha yineledi ve siyahilerin saçlarının normalleştirmek adını bu yapımı yaptıklarını söyledi. Konuşmasının devamında Toliver,

“Hair Love animasyonu daha çok temsil edildiğimizi görmek için yapıldı. Siyahilerin saçlarını normalleştirmek istedik. Bu çok önemli bir sorun. CROWN Yasası bunun için var. Yasası onaylatabilirsek bugün özel konuğumuz De’Andre Arnold’ın ki gibi hikayelerin meydana gelmesine engel olabiliriz.” diyerek ödülünü Kobe Bryant’a ithaf etti.

Taika Waititi Oscar Ödülünü Çocuklara Adadı

OSCAR 2020 En İyi Adaptasyon Senaryo Ödülü, Taika Waititi
OSCAR 2020 | En İyi Adaptasyon Senaryo Ödülü, Taika Waititi

Daha önce Oscar’a 3 kez aday gösterilen ve ilk kez bu yıl En İyi Adaptasyon Senaryo kategorisinde ödüle layık görülen Taika Waititi, aldığı ödülü çocuklara adadı.

Annesine teşekkür ettiği konuşmasında Waititi, “Bu ödülü tüm dünyadaki çocuklara ithaf etmek istiyorum. Sanatla uğraşıp, dans edip, hikaye yazmak isteyen çocuklara. Bizler asıl hikaye anlatıcılarız ve biz burada da yapabiliriz.” diyerek noktaladı.

Tom Hanks, Kirk Douglas’ı Andı

OSCAR 2020 | Tom Hanks, Kirk Douglas'ı Andı
OSCAR 2020 | Tom Hanks, Kirk Douglas’ı Andı

Fairfaz ve Wilshire Müzeleri’nin açılışını duyurmak için sahneye çıkarak konuşma gerçekleştiren Tom Hanks, geçtiğimiz yıl aralık ayında hayata gözlerini yuman usta oyuncu Kirk Douglas’ı da unutmadı. Konuşmasının sonunda Hanks, Kirk Douglas ile özdeşmiş Spartaküs filminden bir replik olan “Ben Spartaküs’üm” diyerek ünlü oyuncuyu selamladı.

Amerikalı usta oyuncu, geçtiğimiz yıl aralık ayında 103 yaşında evinde hayata gözlerini yummuştu.

Cynthia Erivo’ın Oscar Performansı

OSCAR 2020, Cynthia Erivo Performansı
OSCAR 2020 | Cynthia Erivo Performansı

Cynthia Erivo, gecenin en etkileyici performanslarından birine imza attı. Başarılı sanatçı gecede, geçtiğimiz yıl vizyona giren ve başrolünde oynadığı film için seslendirdiği “Stand Up” şarkısını kalabalık koro eşliğinde okudu.

Eminem’den Oscar Sürprizi

OSCAR 2020  EMINEM PERFORMANSI
OSCAR 2020 | EMINEM PERFORMANSI

Kuşkusuz ki gecenin en şaşırtan sürprizi Eminem’den geldi. Dünden bugüne en iyi filmlerin sahnede gösterilmesinin ardından Eminem “Lose Yourself” şarkısı müziği eşliğinde sahnede belirdi.

Başrolünde oynadığı 2002 yapımı 8 Mile için “Lose Yourself” adlı şarkı ile 2003 yılında “En İyi Özgün Şarkı” ödülünü kazanan Eminem, o dönem Oscar’a katılmamıştı. Eminem’den yıllar sonra itiraf geldi ve Oscar’a ödülünü almaya gelmediği için pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

Oscar sürprizi ile herkesi şaşırtan Eminem, aynı akşam sahneye çıkmadan önce İlk Oscar ödülü kazandığı anı Twitter‘dan paylaşıp altına,

“Eğer başka bir şansım, başka bir fırsatım olsaydı…Teşekkürler Akademi. Üzgünüm, buraya gelmem 18 yılımı aldı. “ notunu düştü ve Oscar sahnesinde ilk kez performans sergiledi.

Joaquin Phoenix’in Oscar Konuşması

OSCAR 2020  En İyi Erkek Oyuncu Joaquin Phoenix
OSCAR 2020 | En İyi Erkek Oyuncu Joaquin Phoenix

Gecede Joker filmindeki performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan Joaquin Phoenix, farkındalık yaratan etkili bir konuşmaya imza attı. Ünlü aktör,

Bence bize cinsiyet eşitsizliğinden, ırkçılıktan, eşcinsel haklarından, vatandaşlık haklarından ya da hayvan haklarından bile bahsediyor olsak aslında adaletsizliğe ve tek ulusun, tek toplumun, tek ırkın, tek cinsin ya da tek türün başka türe karşı üstünlük hakkı olduğu inancına karşı mücadele ediyoruz aslında. Bence doğal dünyadan çok koptuk. Birçoğumuzun suçlu olduğu benmerkezci dünya görüşümüz, evrenin merkezinde olduğumuzu sanma düşüncemizdir. Doğal dünyaya çıkıyor ve kaynaklarını yağmalıyoruz. Bir ineği yapay biçimde döllemeyi kendimize hak görüyor ve doğum yaptığı zaman bebeğini çalıyoruz. Üstelik acıyla bağırmasının yanıltıcı hiçbir yanı olmamasına rağmen. Buzağına vermesi gereken sütü alıp kahvemize, mısır gevreğimize koyuyoruz. Bence şahsi değişim fikrinden korkuyoruz. Çünkü bir şeylerde vazgeçmemiz gerekeceğini düşünüyoruz. Ama bana göre insan olarak bizler en iyi halimizde çok yaratıcı ve dahiyiz. Sevgi ve merhameti kendimize yol gösterici olarak kullandığımızda tüm bilinçli canlılara ve çevremize fayda sağlayacak değişim sistemleri geliştirip uygulayabiliriz...” dediği konuşmasını erken yaşta kaybettiği kardeşinin sözleriyle noktaladı. “Kurtarmaya sevgiyle gidersen barış da peşinden gelir.”

https://www.youtube.com/watch?v=4Fl2h-nwGww

Billie Eilish ve Finneas Oscar’da Efsaneleri Andı

OSCAR 2020  Billie Eilish Performansı
OSCAR 2020 | Billie Eilish Performansı

Bu yıl gerçekleşen Grammy Ödüllerinde toplamda 10 ödül alarak geceye damgalarını vuran Billie Eislih ve abisi Finneas pazar akşamı düzenlenen Oscar gecesinde performans sergiledi.

18 yaşındaki yıldız ve abisi Fineas, gecede The Beatles’tan “Yesterday” şarkısını yorumlayarak hayatını kaybeden efsaneleri andı.

https://www.youtube.com/watch?v=FKmqtaxIS3Y

Renée Zellweger…

OSCAR 2020 En İyi Kadın Oyuncu Renée Zellweger
OSCAR 2020 |En İyi Kadın Oyuncu Renée Zellweger

Akademi ödüllerine 4 kez aday gösterilen Renée Zellweger, bu yıl Judy filmindeki performansı ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Konuşmasına teşekkürlerine ileterek başlayan oyuncu,

“Buraya birbirinden başka hiçbir şeyleri olmadan gelen göçmen aileme ve Amerikan rüyasına inanmalarına teşekkür ederim… Bayan Garland siz kesinlikle bizi bir araya getiren ve tanımlayan kahramanlardan birisiniz. Bu da kesinlikle sizin için.” diyerek noktaladı.

https://www.youtube.com/watch?v=vcFyqQmDpz0

Bong Joon Ho’un Oscar Zaferi

 Bong Joon Ho ve Oscar Ödülleri
Bong Joon Ho ve Oscar Ödülleri

Törende bir ilke de imza atıldı. Parazit, İngilizce olmadan En İyi Film Oscar’ını alan ilk film oldu.

Yönetmenliğini Bong Joon-ho‘nun üstlendiği Güney Kore yapımı Parasite; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Özgün Senaryo kategorilerinde tam 4 Oscar ödülü kazanarak geceye damga vurdu.

Bong Joon-ho, En İyi Orijinal Senaryo ödül konuşmasında, “Bir senaryo yazmak her zaman yalnız bir süreçtir. Hiçbir zaman ülkelerimizi temsil etmek için yazamayız. Ama bu Güney Kore’nin ilk Oscar’ı.” diyerek Akademi’ye, ekibine ve ailesine teşekkür etti.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla: Listeler

Sponsor Bağlantı

Trendler

Sponsor Bağlantı
Yukarı