in

Altın Gün Grubu “Gece” Albümleriyle 2020 Grammy Ödüllerine Aday Gösterildi

Altın Gün grubu “Gece” adını verdiği albümüyle “En İyi Dünya Müziği Albümü” dalında Grammy’ye aday gösterildi.

Müzik dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen ve müziğin Oscar’ı görülen 2020 Grammy Ödülleri adayları açıklandı.

Adaylar arasında Türkiye’yi sevindiren gelişmede yaşandı. Altın Gün grubu, Gece albümüyle En İyi Dünya Müziği Albümü dalında Grammy’ye aday gösterildi.

2020 Grammy Ödüllerine Aday Gösterilen Altın Gün Kimdir?

Anadolu Rock ve psychedelic rock kültürlerinin esintileri barındıran bir grup kurmaya karar veren Hollandalı psychedelic rock temsilcisi Jasper Verhulst, Altın Gün grubunu oluşturmak için Facebook sayfasından bir ilan yayımlıyor ve Türkiye’den müzisyen aradığını söylüyor.

Grup ilanını arkadaşı sayesinde öğrenen Merve Daşdemir gruba Erdinç Ecevit Yıldız ile dahil olduktan sonra İngiliz Ben, Hollandalı Daniel ve Gino‘nun katılımıyla Altın Gün kuruluyor.

Altın gün ilk çıkışını 2017 yılında yayımladıkları Goca Dünya ve Kırşehir’in Gülleri  şarkılarıyla yaptı. 2018 yılında ise “ON” ismiyle ilk stüdyo albümleri yayımladı. Grup, “GECE” isimli 2. stüdyo albümlerini bu yıl nisan ayında sevenleriyle buluşturdu. Altın Gün, bu albümleriyle 27 Ocak’ta sahiplerini bulacak 2020 Grammy Ödüllerinde “En İyi Dünya Müziği Albümü” kategorisinde adaylık aldı.