Bizi Takip Et!

Billie Eilish Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Billie Eilish Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yakından Tanıyalım

Billie Eilish Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Billie Eilish kimdir? Yakından tanımaya ne dersiniz?

Ocean Eyes isimli şarkısı ile 2016 yılında müzik dünyasına giriş yapan Amerikalı genç şarkıcı Billie Eilish kimdir? Ünlü yıldızı yakından tanımaya ne dersiniz?

Billie Elish, henüz genç yaşında olmasına rağmen kendine özgü müzik tarzı ve stili ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir isim. When We All Fall Asleep, Where Do We Go? adını verdiği ilk stüdyo albümü Spotify’da 2020 yılı itibarıyla 6 milyarın üstünde dinlemeyi geride bıraktı.

Billie Eilish Kimdir
Billie Eilish Kimdir

Kariyerinde emin adımlarla ilerleyen, 2000’li yılların gelmiş geçmiş en popüler yıldızı olan Billie, ne istediğini bilen kararlı duruşu ile müzik dünyasında bende varım diyor.

Billie Eilish kimdir?

Billie Eilish, 18 Aralık 2001 tarihinde Billie Eilish Pirate Baird O’Connell adıyla Los Angeles’ta dünyaya geldi. Aslen İrlanda ve İskoç kökenli. Maggie Baird ve Patrick O’Connell çiftinin kızı olarak doğan ünlü şarkıcının Finneas adında da bir abisi var. Çocukluğu Los Angeles’ın Highland Park semtinde geçti. Okula gitmedi, eğitimini evde tamamladı.

2016’da “Ocean Eyes” şarkısı ile hayatımıza giren Billie Eilish, ertesi yıl “Don’t Smile at Me” adlı ilk EP’sini çıkardı. Eilish’in Mart 2019’da çıkardığı “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” ilk stüdyo albümü ise sayısız başarılara imza attı. “Bad Guy” şarkısı birçok ülkede bir numaraya ulaştı. Bu albümüyle 62. Grammy Ödülleri‘nde 6 dalda adaylık aldı ve 5 ödülle onurlandırıldı.

Billie Eilish kimdir?
Billie Eilish kimdir?

Billie Eilish’in göz rengi: Mavi

Billie Eilish’in orijinal saç rengi: Kahverengi.

Billie Eilish kaç yaşında
Billie Eilish

Billie Eilish kaç yaşında?

Billie Eilish, 18 Aralık 2001’de Los Angeles’ta dünyaya geldi. Eilish, 2020 yılı itibarıyla 18 yaşında. 2020 yılı Aralık ayı itibarıyla ise 19 yaşına girmiş olacak.

https://www.instagram.com/p/B6M0NYiF6rJ/

Billie Eilish’in boyu ve kilosu

Billie Eilish’in boyu 1.65 cm, kilosu ise bazı kaynaklarda 61 olarak geçiyor.

Billie Eilish'in boyu ve kilosu
Billie Eilish Kimdir

Annesi oyuncu Maggie Baird

Çeşitli filmlerde ve televizyon dizilerinde rol alan Maggie Baird’in aynı zamanda “We Sail” isimli bir country albümü bulunuyor.

Billie Eilish'in annesi, babası ve abisi
Fotoğraftakiler sol baştan: Billie’nin babası, annesi, Billie ve abisi)

Finneas O’Connell adında bir erkek kardeşi var.

Billie Eilish’in abisi Finneas O’Connell, 30 Temmuz 1997’de Los Angeles’ta doğdu. Finneas O’Connell, oyunculuk, müzisyenlik ve prodüktörlük yapıyor. Fox’un bir döneme damga vuran Glee dizisinde “Alistair” karakterini canlandırdı. Ayrıca 2011 yılında vizyona giren Bad Teacher filminde ve ABC kanalında yayımlanan Modern Family dizisinde de rol aldı.

11-12 yaşlarındayken şarkı yazmaya başlayan O’Connell, kız kardeşi Billie Eilish’in müziğine de çok büyük katkısı var.

İlk Çıkış Şarkısı: “Ocean Eyes”

Billie Eilish, Ocean Eyes adını taşıyan ilk şarkısını 18 Kasım 2016 tarihinde çıkardı. Şarkı, 2018 yılında viral haline gelince Spotify’da o dönemde 87 milyon dinlenmeye ulaştı. Şarkının sözleri ve prodüktörlüğü abisi Finneas O’Connell imzası taşıyor.

“Ocean Eyes” aslında Finneas’ın grubu için hazırlanmış

Billie Eilish’in seslendirdiği “Ocean Eyes” şarkısının aslında abisi Finneas’ın kendi grubu için yazdığını biliyor muydunuz?

Billie abisi ile yaşadığı o anları şöyle anlatıyor, “Finneas odama geldi ve bana ‘Şarkı yazdım ve senin okumanı istiyorum’ dedi. Ben zaten hazırlarken sesini duyuyordum. 13 yaşındaydım ve şarkıyı okurken çoğu kelimeyi yanlış okuduğumu anımsıyorum. Napalm’ın da ne olduğunu bilmiyordum. Şarkının o halini çok sevdim. Sonra oturma salonuna gittik. O sırada annem ve babam vergiler üzerine bir konuşuyorlardı. Abim ile yanlarına giderek şarkıyı dinlemelerini istedik. Şarkıyı söyledikten sonra kaydettik ve şarkıyı çıkardık.” dedi.

Billie Eilish ve abisi Finneas O'Connell

İlk EP: “Don’t Smile at Me“

13 yaşındayken Interscope ile sözleşme imzalayan Billie Eilish, 11 Ağustos 2017 yılında Interscope Records etiketi altında 9 parçadan oluşan Don’t Smile at Me adıyla mini bir albüm yayımladı. Albümün prodüktörlüğünü abisi Finneas O’Connell üstlendi. Albümde yer alan şarkılar Billie Eilish ve abisinin imzasını taşıyor.

Don’t Smile at Me

İlk Albümü: When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Billie Eilish ilk stüdyo albümünü 29 Mart 2019 tarihinde müzikseverlerle buluşturdu. When We All Fall Asleep, Where Do We Go? adını taşıyan albümde 14 şarkı yer alıyor. Ünlü yıldız bu albümüyle Grammy gibi sayısız ödül kazandı ve Billboard 200 listesinde zirve başarısı yakaladı.

 When We All Fall Asleep, Where Do We albüm kapağı
When We All Fall Asleep, Where Do We

17 yaşında “Yılın Kadını” seçildi

Billie Eilish, 2019 yılında Billboard tarafından “Yılın Kadını” olarak ilan edildi. Bunu başaran en genç sanatçı olarak tarihe geçen Eilish, ödülünü Taylor Swift‘in elinden aldı.

Yeni şarkılarını karantinadayken yazdı

Billie Eilish, ikinci stüdyo albümünde yer alacak şarkıların birçoğunu kovid-19 salgınıyla birlikte karantinaya çekildiğimiz dönemde kaleme aldı. Eilish şarkıların karantina dönemiyle ilgisinin olmadığını ve pandemi bitmeden de yeni albümünü çıkarmayacağını söylüyor. Ünlü yıldız bu konuda NPR ile gerçekleştirdiği röportajında, “Karantina ve kovid-19 kötüydü ancak iyi yanından baktığımızda eğer karantinada olmasaydık bu şarkıları oluşturamazdık. Üstelik bunlar karantina ile ilgili de değil.” dedi.

Grammy Ödülü var!

Billie Eilish kariyerinin henüz başlarında olmasına rağmen müzik endüstrisinin en önemli ödüllerinin de sahibi oldu. Ünlü yıldız 62. Grammy Ödülleri‘nde; “Yılın kaydı“, “Yılın albümü“, “Yılın şarkısı” başta olmak üzere 5 dalda ödül kazandı.

Billie Eilish ve Grammy Ödülleri
Billie Eilish ve Grammy Ödülleri

James Bond için şarkı hazırladı

Yaptığı müzik ile yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanan Billie Eilish, James Bond serisinin yeni filmi Bond 25 (No Time to Die) için “No Time to Die” adını taşıyan bir şarkı hazırladı. Şarkı; 13 Şubat 2020’de Darkroom ve Interscope Records etiketiyle müzikseverler buluştu. Şarkıyı abisi Finneas O’Connell ile birlikte yazan Billie, “Eğer filmin ilk sahnesini okumasaydık şarkıyı yazamazdık.” diyor.

Billie Eilish’in sinestezisi var!

Billie Eilish, 2019’da iHeartRadio ile gerçekleştirdiği röportajında sinestezisi olduğunu açıkladı. Sinestezi bir hastalık değil, kişilerde duyuların birlikte algılanması ya da birbirine karışması durumu olarak tanımlanıyor.

Billie Eilish kimdir
Billie Eilish

Ünlü yıldız bu özelliğini şarkılarına kliplerine yansıtıyor. Billie Eilish bu konu hakkında, “Her şeyi görsel olarak düşünüyorum. Yaptığım iş ne ise önce renk gözümde canlanıyor; kokusu ne, haftanın hangi günü, hangi sayı ya da hangi şekli yansıtıyor. Finneas da da var. Her şeyi böyle düşünüyoruz.” diyor.

Billie Eilish, “Bury a Friend” şarkısını gri, siyah ve kahverengi olarak adlandırırken, “Xanny” şarkısının daha yumuşak, duman hissi verdiğini söylüyor.

Tourette sendromu

Billie Eilish, Instagram hikayesinde de Tourette sendromu rahatsızlığı olduğunu açıkladı. Tourette sendromu; aynı şekilde kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı, ani bedensel tikler ve ses tiklerinin oluşturduğu nörolojik kalıtsal bir rahatsızlık.

Eilish’in rahatsızlığı daha çok kendini fiziksel olarak gösteriyor. Çocukluğundan bu yana bu rahatsızlığı ile mücadele eden Eilish, zamanla tiklerini bastırmanın da yolunu bulduğunu söylüyor.

Depresyon süreci

Billie Eilish şöhretin kapılarını 15 yaşındayken araladı. Erken yaşlarda gelen şöhretin zorluğunu küçük yaşlarda ünlü olan her ünlü gibi Billie de yaşadı. Vogue dergisi ile gerçekleştirdiği röportajında ünlü şarkıcı, bedeniyle ilgili güven sorunları yaşadığı dönemde depresyon geçirdiğini açıkladı. Billie Eilish o dönemde yaşadığı depresyon sürecini şöyle anlatıyor: “Bedenimden nefret ediyordum. Başka bir beden içinde olmak için her şeyi yapabilirdim. Manken olmayı gerçekten ama gerçekten çok istiyordum ama kilolu ve kısaydım. Çok hızlı geliştim.”

Dansı bırakması onu depresyona sürükledi

Billie Eilish, Rolling Stone röportajında onu depresyona sürükleyen sürecin dansı bırakmak zorunda kaldığı dönemde yaşandığını söyledi. Eilish, “Sanırım depresyon hip-hop sınıfında kalça kıkırdağımı kırmamın ardından dansı bırakmak zorunda kalmam ile başladı. Beni boşluğa gönderdi. Kendime zarar verme aşamasından geçtim. İşin özü acıyı hak ettiğimi hissetmemdi. Arkadaşım, ‘eve gidiyorum, görüşürüz’ dediğinde mideme bıçak saplanmış gibi hissediyordum. Yalnız kaldığımda kendime güvenmiyordum.” dedi.

Terapi seansları alıyor

Billie Eilish depresyon süreciyle birlikte terapi seansları almaya başladı. Terapilerin rahatlattığını söyleyen Eilish, “Hiçbir yerde ağlayamıyorum. Bağırıp deliye dönemiyorum. Çalışmam gerek.” diye konuştu. The Guardian röportajında müzik dinlemenin kendisini iyileştirdiğini dile getiren Billie, müzik yapmanın ise sağlığına pekte yararı olmadığını belirtti.

Vegan besleniyor

Billie Eilish küçükken vejetaryen olarak yetiştirilmiş ve ağzına hiç et sürmemiş. Ünlü yıldız ilerleyen yaşlarından itibaren ise veganlığa geçiş yapmış. Billie Eilish beslenme düzeni hakkında Montreality röportajında şunları söylüyor:
“Vegan olmak beni zorlamadı çünkü et hayatımın hiçbir döneminde olmadı.”

“Normal hayatım olmasını asla istemedim”

Billie Eilish 2000’li yılların gelmiş geçmiş en büyük genç yıldızlarından bir tanesi. Çocuk yaşlardan itibaren ünün içinde olmasını yadırgamadığını belirten Billie, “Hiçbir zaman normal bir yaşantım olsun istemedim.” diyor. Çocukken istediği hayatın bu olmadığını dile getiren Billie Eilish, ona normal gibi sunulan şeyleri de yapmaktan her zaman kaçındığını dile getiriyor. Eilish, “Şu anda istediğim şeyin bazı kısımları istediğim şekilde olmasa da bunu artık pek umursamıyorum. Her şey bir sonraki şeyi sahiplendiğinde gerçekleşiyor. Bununda olmasını istemezdim.” diyor.

İş birliği yapmaktan pek hoşlanmıyor

Billie Eilish, çoğu sanatçının aksine iş birliği fikrine pekte sıcak bakmıyor. Ünlü yıldız, The Guardian’a verdiği röportajında başka sanatçılarla çalışmaktan hoşlanmadığını açıkladı.

Başka biriyle çalışırken kendini rahat hissetmediğini belirten Eilish, “Rahat olamıyorum bu yüzden herhangi biriyle bunu yapamam. İş birliğine karşı değilim ancak şu an gerek duymuyorum. Müziğe aşığım, diğer sanatçıları da çok seviyorum ama bir başka sanatçıyla tanışır tanışmaz ‘Billie ve filan kişiyle şarkı yapacak’ şeklinde konuşmalardan nefret ediyorum. Onlarla arkadaş olamaz mıyım? Olmayacak demiyorum ama bu şu an yapmak istediğim şey değil.” diyor.

Kliplerini yönetti!

Billie Eilish kliplerinin birkaçını kendisi yönetti. Ünlü şarkıcı “everyting i wanted” şarkısı ve Xanny kliplerinde yaşadığı yönetmenlik deneyimi hakkında, “Kariyerimin başından bu yana kliplerimi yönetmeyi istiyordum. Bunu söylediğimde bana ‘Hiç tecrüben yok. Vaktin yok. Deneyimin yok ve bu yüzden yapamazsın.’ gibi şeyler söylüyorlardı. Öyleyse, deneyim kazanmadığım işi nasıl yapacaktım? Bu, dünyadaki kadınların yaşadığı büyük sorunlardan bir tanesi. İnsanlar işi yöneten biri olmanızı sevmiyor, özellikle 13,14,15 yaşlarındaysanız. 14 yaşındaki bir kızın müzik videosu yönetmesini istemediler. Ne istediğimi biliyordum, onları ikna ettim, güvenlerini aldım. İlerleyen dönemlerde de kendi kliplerimi çekmek ve bir film çekmek istiyorum. dedi.

Yeni müzikleri keşfetmeyi seviyor

Müzik dinlemeyi çok sevdiğini söyleyen Billie, yeni çıkan müzikleri keşfetmeyi de çok seviyormuş. “Her zaman dinlemeyi sevdiğim birçok yeni sanatçı var. Yeni müzikleri keşfetmeyi seviyorum. Mesela, Bass Santana diye biri var, inanılmaz. Moses Sumney’i çok seviyorum, inanılmaz biri aynı şekilde Tyler, The Creator ve Earl Sweatshirt de öyle. Sizin için bu şekilde binlerce insanı sayabilirim” diyor.

Billie Eilish Kimdir?
Billie Eilish Kimdir?

Gülümsemekten Nefret Ediyor

Billie Eilish’in fotoğraflarına baktığınızda suratındaki ifade birçoğunuzun dikkatini çekiyordur. İlk çıktığı dönemlerde onu az güler şekilde görsekte bunun yıllar içinde kırıldığını ve artık daha çok güldüğünü görüyoruz. Eilish, fotoğraf çekimlerinde gülümsememesi hakkında, “Gülümsemekten nefret ediyorum. Beni zayıf ve küçük gösterdiğini düşünüyorum. Her zaman böyleydim; hiçbir fotoğrafta gülmüyordum.” diyor.

Şarkı yazmaya 11 yaşındayken başladı

Düşüncelerini ifade etmek için şarkı yazdığını söyleyen Billie Eilish, ilk şarkısını ‘Fingers Crossed.’ adıyla kaleme almış. O zamanlar sıkı bir The Walking Dead izleyicisi olduğunu söyleyen genç yetenek diziden etkilenerek ilk şarkısını yazdığını ifade ediyor.

Billie Eilish Kimdir?
Billie Eilish Kimdir?

Şarkılarını abisi ile birlikte kaleme alıyor

Abisi Finneas ile şarkı yazmanın pek çok sebepten dolayı daha kolay olduğunu düşünen Billie, birbirlerini eleştirirken dürüst davrandıklarını, beğenmedikleri kısımları rahatlıkla değiştirebildiklerini söylüyor.

Bazı insanlarla çalışırken kaba olmak istemediği için sevmediği kısımı söyleyemediği söyleyen Billie Eilish, kardeşi ile çok iyi anlaştığı için birlikte çalışmanın gerçekten kolay olduğunu söylüyor. “Abimle aramda 5 yaş fark olmasına rağmen onunla çoğu şeyi aynı düşünüyoruz. O şarkı söylüyor, yazıyor ben de yazıyorum ve birlikte şarkıyı tamamlamış oluyoruz. O, tonlarca armoni hazırlıyor ve birlikte çalışıyoruz. Biz bir takımız.” diyor.

Stilini “Garip” olarak tanımlıyor.

Sadece rahat giyinmeyi sevdiğini söylüyor. ‘Normal kıyafetler giymiş bir dolu insanla aynı odada olsaydım bahse girerim herkes bana bakardı’ diye de ekliyor. Eilish, bu giyim tarzı ile kendini iyi hissettiğini ve günlük bir stilinin olduğunu söylüyor.

Kendi giyim markasını çıkarmak istiyor

Billie Eilish Kıyafetleri

Billie Eilish modaya da oldukça ilgili. Kafasının içinde çok fazla fikrinin olduğunu ve bunu dışarı çıkarmak istediğini ifade eden Billie Eilish, ileride bir marka iş birliği yapma fikri olduğunu ya da kendi markasını çıkarmak istediğini söylüyor.

“Arzulandığımı hiç hissetmedim”

Billie Eilish, 2020 yılında GQ dergisine verdiği röportajında küçükken bedeniyle ilgili yaşadığı sorunları dile getirdi. Eilish, “Daha önce arzulandığımı hiç hissetmedim. Eski erkek arkadaşlarım hiçbir zaman bana arzulandığımı hissettirmedi. Hiçbiri. Ve hiçbir zaman birileri tarafından fiziksel olarak arzulanmadığım hissi hayatımda büyük yer kaplıyor.” dedi.

Billie Eilish neden bol kıyafetler giyiyor?

Giyim tarzının toplumsal normlara göre şekillendirmediğini söyleyen Billie Eilish bol kıyafet giymeyi tercih etmesi hakkında, “Her zaman giyindiğim gibi giyiniyorum çünkü sizlerin, yani herhangi birinin, hepinizin, bunu ya da kıyafetimin ölçüsünü yargıladığını düşünmek hoşuma gitmiyor. Ama bu bir gün uyanıp, daha önce yaptığım gibi askılı bir bluz giymeye karar vermeyeceğim anlamına gelmiyor. Bazen erkek çocuğu gibi giyinirim. Bazen havalı bir genç kız gibi giyiniyorum.” diyor.

Bedeniyle barıştı

Bad Guy şarkısının klibinde insanların sosyal medyada vücuduna yönelik yaptığı eleştirilere gönderme yapan Eilish, turne videosun da bunu dile getirdi. Ünlü yıldız, “Bazen yarattığım bu kişilik tarafından tuzağa düşürülmüş gibi hissediyorum çünkü insanların beni bir kadın olarak görmediğini düşünüyorum. O turne videosu tüm bunlarla ilgiliydi. Onlara, bakın bu kıyafetlerin altında bir beden var ve onu göremiyorsun. Bu ayıp değil mi? Ama bedenim benim ve seninki de senin. Kendi bedenlerimiz, gerçekten bize ait olan tek gerçek şey adeta. Onu istediğimde, görebilirim ve gösterebilirim” diyor.

https://www.instagram.com/tv/CAq4sYTl3We/?utm_source=ig_embed

Köpek sahiplendi!

Billie Eilish, kovid-19 pandemisi ilk yarısında iki yavru köpek, ikinci yarısında ise yaşça büyük bir köpek sahiplendi. Billie, köpeklerinin karantina dönemini daha eğlenceli hale getirdiğini şu sözlerle dile getiriyor: “Onlar olmasaydı kesinlikle kafayı yerdim. Kafamı dağıtmama çok yardımcı oldular.

Billie Eilish’in Instagram ve Twitter hesabı var mı?

Billie Eilish’in Instagram hesabında 2020 yılı Ekim ayı itibarıyla 67 milyonun üzerinde takipçisi ve 403 tane gönderisi bulunuyor.

https://www.instagram.com/p/CGYCd-vlzPM/

Eilish, Twitter hesabını Instagram’da olduğu gibi @billieeilish adıyla kullanıyor. Ünlü yıldızın burada da 5 milyonun üzerinde takipçisi var. Instagram hesabında olduğu gibi burada da kimseyi takip etmiyor.

Billie Eilish hakkında daha fazla fotoğrafa galerimizden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla: Yakından Tanıyalım

Trendler

Yakından Tanı!

Yakından Tanıyalım

Jacob Elordi Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yazan 13 Ekim 2020
Ester Expósito Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yakından Tanıyalım

Ester Expósito Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yazan 12 Ekim 2020
Halsey Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yakından Tanıyalım

Halsey Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yazan 8 Ekim 2020
2020 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Kazananı Louise Glück Kimdir kaç yaşında eserleri

Yakından Tanıyalım

Louise Glück Kimdir?

Yazan 8 Ekim 2020

Facebook

Yukarı