in

Dua Lipa Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Dua Lipa hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik!

Dua Lipa Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu
Dua Lipa Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Be the One şarkısıyla müzik dünyasına giriş yapan Dua Lipa kimdir? İngiliz Pop müziğinin başarılı ismi Dua Lipa’yı yakından tanımaya ne dersiniz?

Dua Lipa Kimdir?

Dua Lipa'nın çocukluk fotoğrafı
Dua Lipa’nın çocukluğu

Dua Lipa, 1995 yılında gözlerini Londra’da açtı. Dua Lipa aslen Kosavalı. Babası Dukagjin Lipa memleti Kosava’da tanınmış en iyi Rock yıldızlarından birisi. Annesi Anesa Lipa, gençlik döneminde turizm sektöründe çalışmış. Dua Lipa’nın iki Rina adında bir kız, Gjin adında erkek kardeşi var.

Dua Lipa Kimdir
Dua Lipa Kimdir?

Dua Lipa Nasıl Ünlü Oldu?

 Dua Lipa’nun müzik kariyeri, 14 yaşlarındayken Christina Aguilera ve Nelly Furtado şarkılarını YouTube üzerinde cover’layıp yayımlaması ile başladı. Ailesi ile bir dönem Kosava’ya giderek orada yaşadı. 15 yaşında Londra’ya döndüğünde ise geçimini sağlamak için bir süre modellik yaptı. 2015 yılında ise Warner Bros. Records ile sözleşme imzaladı ve kısa süre sonra ilk teklisi New Love‘ı çıkardı. Müziğini “Dark Pop” olarak tanımıyor.

Dua Lipa Kimdir?
Dua Lipa Kimdir?

Dua Lipa kaç yaşında?

Be the One” şarkısı ile dikkatleri üzerine çeken Dua Lipa, 22 Ağustos 1995 yılında Londra’da dünyaya geldi. Ağustos 2020’de 25 yaşında girdi.

Dua Lipa’nın boyu ve kilosu

Dua Lipa’nın boyu 1.73 cm. Dua Lipa’nın kilosu ise bazı kaynaklarda 58 kg olarak geçiyor.

Dua Lipa nereli?

Dua Lipa Londra’da dünyaya geldi. İngiliz vatandaşı olan Dua Lipa aslen Kosovalı ve Arnavut kökenli bir yıldız. İsmi Arnavutçada “istemek” ya da “aşk” anlamına geliyor.

Dua Lipa'nın ailesi
Dua Lipa’nın ailesi

Ailesi Kosava’nın başkenti Priştine’den 1990 yılında ayrılarak Londra’ya taşınmış. Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği dönemde ailesi ile birlikte tekrar memleketine geri dönmüş. Bir süre burada yaşamış.

Dua Lipa’nın burcu

22 Ağustos doğumlu olan Dua Lipa, Aslan burcu. Bu burcunda olan insanlar genellikle sevimli ve sevecen kişiliğe sahiptirler. Olaylara olgunlukla yaklaşırlar, sabırları taştığında ise tepkilerini sert bir şekilde verirler.

Dua Lipa Aslan Burcu
Dua Lipa

Dua Lipa hangi dilleri konuşuyor?

Kosova kökenli Dua Lipa, Londra’da doğup büyümesine karşın Arnavutçayı ana dili gibi akıcı bir şekilde konuşabiliyor.

Dua Lipa eğitimi

Dua Lipa, Londra’da Sylvia Young Theatre’da sahne sanatları eğitimi veren okula giderek müzik alanında kendini geliştirdi.

Dua Lipa

Dua Lipa’nın sevgilisi var mı?

Dua Lipa, ünlü olduktan sonra kamuoyuna yansıyan ilk ilişkisini Isaac Carew ile yaşadı. Dua Lipa ve İngiliz şef Isaac Carew aşkı 2013 yılında başladı ve tam üç buçuk yıl sürdü. İlişkileri bir dargın bir barışık giden çift, 2019 yılı başlarında yollarını ayırdı.

Dua Lipa ve Isaac Carew
Dua Lipa ve Isaac Carew

Dua Lipa, ikinci büyük aşkını ise şu sıralar Hadid kardeşlerin en küçüğü olan Anwar Hadid ile yaşıyor. Dua Lipa ve Anwar Hadid’in aşkı Haziran 2019’da başladı ve hala devam ediyor.

Dua Lipa ve Anwar Hadid
Dua Lipa ve Anwar Hadid

Dua Lipa’nın albümleri

Dua Lipa ilk albümünü 2015’te müzik severlerin beğenisine sundu. Albümünün hazırlık süreci hakkında Lipa, “İnanılmaz pek çok insanla tanışma fırsatım oldu. Pek çok yeni arkadaş edindim. Aralıksız yazdım, bir buçuk yıl! Bu benim için büyük bir öğrenme süreciydi. Her anından zevk aldım!” diyor.

  • 2017 – Dua Lipa
  • 2020 – Future Nostalgia

Dua Lipa’nın Grammy Ödülü var!

Dua Lipa, müzik kariyeri boyunca sayısız ödülle onurlandırıldı. Bunlardan en ön plana çıkanlardan bir tanesi 2018 yılında memleketi İngiltere’de dağıtılan Brit Ödülleri. Dua Lipa, 2018 yılında Brit Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Sanatçı” ödülüyle taçlandırıldı.

Dua Lipa’nın en büyük mutluluğunu ise 2019’da yaşadı. Lipa, 2019’da gerçekleşen Grammy Ödülleri‘nde “En İyi Yeni Sanatçı” ve “En İyi Dans Kaydı” ödüllerinin sahibi oldu.

Dua Lipa için mükemmel şarkı tanımı

Dua Lipa, en iyi şarkı ve mükemmel şarkı arasındaki fark hakkında sorulan soruya şöyle yanıt veriyor, “Benim için iyi bir şarkının tanımı, harika üretilmiş, akılda kalıcı nakaratı olan, sözlerinin her yaştan insana hitap etmesi demek.”

Dua Lipa Kimdir
Dua Lipa

Dua Lipa ilk şarkısını ne zaman yazmış? 

Şimdilerde müzik kariyerinde başarılı işleriyle adından söz ettiren Dua Lipa, ilk şarkısını henüz 14 yaşında kaleme aldığını söylüyor. Lipa, “İlk şarkımı 14 yaşında yazdım. İsmi “Aslanlar,Kaplanlar ve Ayılar” dı. Uydurma bir şarkıydı ve bu şarkının arkaplanında bir hikayesinin olduğunu düşünmüyorum. Diğer yandan Oz büyüdcüleri ile aşk yaşıyordum (gülüyor) yani başlığın geldiği yer!”

Dua Lipa

Dua Lipa hangi sanatçılarla iş birliği yapmak İstiyor?

Dua Lipa, kariyerinin ilk döneminde Sean Paul, Miguel gibi başarılı isimlerle iş birlikleri gerçekleştirdi. İleri dönemlerinde ise Lipa bakın kimlerle iş birliği yapmak istiyor,  “Bir odada oturup çalışmak istediğim… Nelly Furtado çünkü çocukluğumdan beri ilham kaynağım isimli. P!nk de öyle.  Arka plana geçip sanatını yapmak, Lady Gaga gibi bir piyanonun başına geçmek ve yazdığın şarkıyı  sunmak gerçekten eğlenceli olurdu. (Sia sorulduğunda) ‘Rüya gibi, Aman Tanrım!’ 

Dua Lipa

Lana Del Rey ile karşılaştırılıyor!

Kariyerinin ilk yıllarında müziğini Karanlık Pop şeklinde tanımlayan Dua Lipa, o dönem yayımladığı şarkılarıyla Lana Del Rey’e benzetilmişti. Lipa bu konu şöyle açıklık getiriyor:

“Çok farklıyız. Karşılaştırmak kötü bir şey değil hatta muhteşem bir şey. Karşılaştırılıyor olmamızın tek nedeni aynı menajerle çalışıyor olmamızdan kaynaklanıyor. İlk şarkımı çıkardığımda Emile Haynie’nin (Lana Del Rey’in prodüktörü) ‘Oop! Yeni Lana!’ demesi sonucu doğdu bu karşılaştırma. ‘Be The One’ şarkısını serbest bıraktığımda aslında insanlar çok farklı olduğumuzu anladılar. Gelecek tüm şarkılar Lana Del Rey’den çok farklı. Ama karşılaştırma yapmalarına da kızmıyorum.”

‘Hotter Than Hell’ Biten İlişkisi Hakkında

Hotter than Hell teklisi Dua Lipa’nın ilk albümün parçası olarak 2016’da dördüncü teklisi olarak piyasa sürüldü. Bu şarkısı hakkında konuşan Lipa, “Beni batıran bir ilişki içindeydim. Bu yüzden şarkı bu yöne kaydı ve daha iyi hal aldı. Beni gitmeden bitiren biriydi. Bu gerçekten atlatmama yardım etti ve iyileşmemi sağladı.” diyor.

Dua Lipa

Altı Yaşındayken Saçını Kazıtmış

Gerçekten tuhaf ve aşırı ince saçlarım vardı. Onlarda bana Eğer saçımı tıraş ederlerse daha gür saçlarımın çıkacağını söyledi. İşe yaradı! Bir süre kel dolaştım. İnsanlar beni gördüğünde “Bu da ne” diye soruyorlardı. Annem  benim o halimi Demi Moore’a benzetiyordu. (G.I. Jane isimli Amerikan askeri canlandırdığı rolü)

Babası Müzisyen

Dua Lipa ve babası
Dua Lipa ve babası

Dua Lipa’nın babası Kosava’nın en önemli rock yıldızlarından bir tanesi. Babasının müzisyen kimliği Dua Lipa’nın müziğine önemli katılar sağlamış. Dua Lipa bunu şu sözlerle ifade ediyor, “Babam müzisyen ve her zaman onun şarkılarını ve diğer şarkıcıların şarkılarını dinleyerek büyüdüm. Rockçıydı fakat heavy metal değildi. Sting, The Police, Stereophonics, Bob Dylan ve Radiohead gibi bir çok türden müzik dinlerdik.”

Dua Lipa’nın Instagram hesabı var mı?

Dua Lipa, Instagram hesabını aktif bir şekilde kullanıyor. Dua Lipa’yı Instagram‘da 53 milyonun üzerinden insan takip ediyor. Ünlü yıldızı Instagram’da adını aratarak onaylanmış hesabını takibe alabilirsiniz.

Dua Lipa’nın Twitter hesabı var mı?

Dua Lipa, Twitter hesabı var. Burada Dua Lipa’yı 6 milyonun üzerinden kişi takip ediyor. Dua Lipa diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi Twitter hesabını da aktif bir şekilde kullanıyor. Dua Lipa Twitter’da hayranlarıyla da oldukça etkileşim halinde oluyor.