in

İngiliz Fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında Hayatını Kaybetti

Stephen Hawking 76 yaşında Hayata gözlerini yumdu…

İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, Hawking’in 14 Mart sabahının ilk saatlerinde, Cambridge’deki evinde yaşama gözlerini yumduğunu duyurdu.

Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamada,

“Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi.Cesareti, azmi, mükemmelliği ve espri anlayışıyla dünya genelinde insanlara ilham verdi. Bir keresinde, ‘Eğer sevdiğiniz insanların evi olmasaydı, kainat o kadar güzel bir yer olmazdı’ demişti. Onu sonsuza dek özleyeceğiz” dedi.

8 Ocak 1942’de, İngiltere’de dünyaya gelen Hawking, 22 yaşındayken tedavisi olmayan motor nöron (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığına yakalandı ve doktorlar iki yıllık ömrünün kaldığını söylemişti.

Motor nöron hastalığı tanısından kısa bir süre önce tanıştığı Jane Wilde ile Ekim 1964’te nişanlanıp, 14 Temmuz 1965 yılında evlendi.

Hawking, eşi Jane Wilde Hawking ile olan evliliğinden  il çocuğu olan oğlu Robert 1967, ikinci olarak kızı Lucy 1970 yılında, üçüncü çocuğu Timothy’i de 1979 yılında dünyaya geldi.

Stephen Hawking’le 25 yıl geçiren eşi Jane Hawking

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0