Bizi Takip Et!

Jade Thirlwall: Arap kökenimden dolayı zorbalığa uğradım

Röportaj

Jade Thirlwall: Arap kökenimden dolayı zorbalığa uğradım

Jade Thirlwall okul yıllarında Arap olduğu için dışlandığını ve o yıllarda etnik kökeninden dolayı utanmaya zorlandığını için bu konularda konuşmaya çekindiğini açıkladı.

Little Mix üyesi Jade Thirlwall, Vogue Arabistan‘a samimi açıklamalarda bulundu. Annesi ile objektif karşısına geçen 27 yaşındaki şarkıcı, röportajında Müslümanlığa olan ön yargılardan ve çocukluğunda etnik kökeninden dolayı uğradığı ırkçılıktan bahsetti.

Jade Thirlwall – Vogue Arabia Eylül 2020 Röportajı

Dedem dinine düşkün bir Müslümandı.

Jade Thirlwall dedesi Muhammed’in 1943 yıllarında Yemen’den İngiltere’ye göç ettiğini ve burada itfaiyeci olarak çalıştığını söyledi. Çocukluğu İngiltere’nin sahil kasabası olan South Shields’te geçen Thirlwall, dedesinin büyükannesiyle burada tanıştığını belirtti. Köklerinin Mısır’a dayandığını ifade eden Jade Thirlwall, büyükannesinin ölümüyle birlikte geçmişleri hakkında pek bilgi edinemediğini belirtiyor. Büyükbabasının dinine düşkün bir Müslüman olduğunu ifade eden ünlü yıldız, dedesinin çocuklarına ve torunlarına karşı din konusunda baskı yapmadığını ekliyor.

Bayramlarda el öper, harçlık alırdım

Ünlü yıldız röportajının ilerleyen bölümlerinde dedesiyle anılarından bahsetti. Dedesinden Mekke hakkında hikayeler dinlediğini belirten Thirlwall, Ramazan ayında dedesinin oruç tuttuğunu ve bayramlarda ise cami çıkışında bekleyip elini öperek bayram harçlığı aldığını söylüyor.

Kuran kursuna gittim

Dedesinin isteği üzerine 8 yaşından 10 yaşına kadar Arapça okumayı ve yazmayı öğrenmek için her cumartesi Kuran kursuna gittiğini söyleyen Jade Thirlwall, burada güzel anılar biriktirdiğini söyledi. Ünlü yıldız ayrıca her pazar kilise ayinlerine de katıldığını belirtti.

İnancı konusunda kafası karışık

Genç şarkıcı, inanç açısından hangi dine bağlı olduğu konusunda bir ayrım yapamadığını belirtti. Thirlwall bunu inançlar hakkında çok bilgi ve fikir sahibi olmasına bağlıyor.

Dedemi kaybedince kendimi yalnız hissettim

Mutlu bir çocukluk dönemi geçirdiği ifade eden Jade Thirlwall, “Okulum birden çok kültürü barındırıyordu. Dünyanın her köşesinden gelen sığınmacılar ve mülteciler vardı.” diyerek okulunda yabancılık yaşamadığını belirtti. Ancak ortaokula geçince işler pek onun açısından iyiye gitmemiş. Ortaokula geçtiği sıralarda dedesinin acı kaybı ile sarsılan Jade Thirlwall, dedesinin ölümüyle kendini yalnız hissettiğini söyledi. Okulda ırkçılığa uğradığını belirten Pop yıldızı, “Arkadaş gruplarına pek dahil olmadım. Ten rengi koyu olan nadir kişilerdendim ve bu yüzden kendimi hep dışlanmış gibi hissediyordum.” dedi.

Irkçılığa uğradım

Yaşadığı yerde siyahlar, beyazlar ve diğerleri şeklinde bir ayrımın olduğunu belirten Jade Thirlwall, okulda “Pakistanlı olmadığım için anlamadığım şekilde bana ‘P’ diye seslenirlerdi. Bir olay esnasında biri beni tuvalete sıkıştırıp alnıma bindi lekesi koydu. Farklı din ve ırklar konusunda bilgisizlerdi. Bu ruh sağlığımı da etkiledi. Depresyona girdim ve bu yeme bozukluğunu da tetikledi.” dedi.

Arap kökenimden dolayı utanmaya zorlandım

Çevresindeki baskılardan dolayı ergenlik dönemlerinde Arap kimliğinden bahsetmek çekinir hale geldiğini ifade eden Jade Thirlwall, bu konudaki üzüntüsünü şöyle anlatıyor: Gözüm korkutulmuştu, kimliğim hakkında konuşmak utanmalıymışım gibi hissettirildim bu yüzden de röprotajlarımda bu konulardan bahsedemedim. Ama şu anda bunları düşününce üzülüyorum.”

Jade Thirlwall  ve annesi Norma Badwi - Vogue Arabia Eylül 2020
Jade Thirlwall ve annesi Norma Badwi – Vogue Arabia Eylül 2020

Müslümanların terörist olduğuna inanıyorlar

Gençlik yıllarında gazete ve dergilerde ya da televizyon ekranlarında Arap kökenli insanlara yer verilmediğine dikkat çeken Jade Thirlwall, dedesine benzeyen birilerini gördüğündeyse onlardan kötü bir şekilde bahsedildiğini aktarıyor. Thirlwall, “Müslümanların terörist olduğunu düşündüren basmakalıp bir inanış var. Bu konular hakkında konuşmadığım için gerçekten pişmanlık duyuyorum, o zamanlar gençtim ve korkuyordum. Şimdi bunu düzeltmeye çalışıyorum. İnsanların sesi olmaya çalışıyorum. Annemle kültürümüzü yakından tanımaya başladık bu bizi daha da yakınlaştırdı. ‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ hareketi ve Yemen’deki savaş annemin travmalarını tetikledi. Geçtiğimiz bir ay bizim için çok aydınlatıcıydı. Kim olduğumuz, hangi ırktan geldiğimiz hakkında daha da fazla konuşmamızı sağladı.” dedi.

Arap olmak güzel bir şey

Şimdilerde etnik kimliğinden utanmadığını dile getiren Jade Thirlwall, Arap olmanın güzel bir şey olduğunu ifade etti. Arapça öğrenmeye çalıştığını dile getiren Thirlwall, 2017’de Ariana Grande’nin Dangerous Woman adlı turunun konuğu oldukları sırada online Arapça kursuna başladığını söyledi. Arap hayranlarından Arap kadının Pop kültürü içinde iyi temsil ettiğine dair güzel mesajlar aldığını söyleyen Thirlwall, “Bu mesajlar beni kim olduğumu öğrenmeye teşvik edip harekete geçmemi sağlıyor.” diyor.

Beni müziğe teşviklendiren dedemdi

Küçüklüğünde dedesiyle Arapça şarkılar dinlediğini söyleyen ünlü yıldız, dedesinin müziğe girmesinde en etkili ismi olduğunu söyledi. Dedesiyle ilgili bir anılarına yolculuk eden Jade Thirlwall, “Ona dua çağrısında bulunan Mekke minyatürü olan bir çalar saat almıştım. Çaldığında ağlamaya başlamıştı. O an bana müziğin ne kadar da güçlü bir şey olduğunu hissettirdi.” dedi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla: Röportaj

Yukarı