Bizi Takip Et!

Khalid Kimdir? Yaşı, Boyu, Kilosu, Albümleri,Fotoğraflar ve Daha Fazlası..

Listeler

Khalid Kimdir? Yaşı, Boyu, Kilosu, Albümleri,Fotoğraflar ve Daha Fazlası..

Hayatı müziğin içerisinde şekillenmiş bir isim o. Pop ve R&B türünde şarkı söylese de müziğin her çeşidini çok sevdiğini ve şarkı söylenebilen her yerde olmak istediğini söylüyor. Müziğini dürüstlük çercevesi altında inşa edip, gençlerin duygularına ışık tutan Khalid’i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

17 yaşında yayımladığı “Location”adını taşıyan ilk teklisi ile müzik dünyasına giriş yapan Khalid, 2016 yılından bu yana birçok başarılı şarkı ve iş birliğine imza attı. Location teklisinden bu yana Grammy’de de 5 adaylık aldı. Yayımladığı her teklisi ile müzik severlerden büyük beğeni alan ve müziğini dürüstlük üzerine inşa eden Khalid, gençlerin de sesi olarak gösteriliyor.  

Tam adı Khalid Amhearst Robinson

Sahne ismini Khalid olarak seçen genç şarkıcının tam ismi Khalid Amhearst Robinson. Arapça kökenli bir isim ve sonsuz anlamına geliyor.  Arap erkeklerine verilen isimler arasında da oldukça popüler. Bizde de bu isim Halit veya Halid olarak kullanılıyor.

Boyu: 179
Kilosu: 80
Saç rengi: Siyah
Göz Rengi: Koyu Kahverengi

11 Şubat 1998’de dünyaya geldi

Khalid, 1998 yılında Amerika’nın Georgia eyaletindeki Fort Stewart
şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğu Kentucky’de, Fort Drum’da ve New York’ta geçti. Almanya’nın Heidelberg şehrinde de 6 yıl yaşadı.  Khalid, annesinin askeri kariyerinden dolayı pek çok kez şehir değiştirmiş.

Lisede okurken şarkı ve tiyatroya yoğunlaştı.

Khalid’i bugün başarıya taşıyan müzikal kariyeri lisedeyken başladı. Genç şarkıcı lise eğitimini müzik ve tiyatro eğitimi alarak tamamladı. Liseyi okuduğu dönemde ailesi ile birlikte Teksas’a taşındı.

İlk çalışmalarını SoundCloud’a yükledi.

Lisedeyken kendi şarkılarını yapıp besteleyen Khalid ilk müzik çalışalarını SoundCloud’da açtığı hesabı üzerinden yayımladı.

RCA Kayıt şirketi ile çalışıyor

Khalid, bünyesinde Britney Spears, Alicia Keys, Christina Aguilera, Miguel, Normani, Miley Cyrus, Shakira, P!NK gibi birbirinden başarılı isimlerin olduğu RCA etiketi altında müziklerini yayımlıyor.

İlk teklisini 2016 yılında “Location” ismi ile yayımladı

26 Ağustos 2016’da “Location” adlı ilk müzik çalışmasını yayımlayarak müzik dünyasına giriş yapan Khalid, Billboard tarafından farkedildi. Billboard’un hazırladığı “Billboard Twitter Emerging Artists” listesinde 2 numaraya kadar yükseldi.

“Location” teklisi ile Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs listesinde ilk 10’a girmeyi başararak 8 numaraya kadar yükseliş kaydetti.

Şarkının klibi ise ilk kez The Fader sitesi üzerinden izleyici ile buluştu.

En Büyük İlham Kaynağı Annesi

Şarkıları genellike R&B ve Pop türünde okuyan Khalid, hem bariton (kalın, tok erkeksi ses…) hem de tenor ses aralığında şarkılar seslendiriyor.

Annesi onun müzikal yolculuğunun temellerini oluşturmuş. Annesi dışında Kendrick Lamar, A$AP Rocky, Father John Misty, Frank Ocean, Grizzly Bear, Chance the Rapper, Lorde, India, Arie ve James Blake’de esin kaynağı olan isimler.

R&B ruhunu çok seviyorum.

Pop ve R&B türünde şarkılarını seslendiren Khalid, “R&B ruhunu çok seviyorum. Müziği seviyorum, beni iyi hissettiriyor ve dans ettiriyor. Folk (Halk müziği) müziğini de çok seviyorum. Amerikan halkını seviyorum. Fleetwood Mac’i de sevdim.” diyor. Fleetwood Mac’ten en sevdiği şarkısı sorulduğunda ise “Little Lies.” ve “Dreams” yanıtını veriyor.

İlk Stüdyo Albümü “American Teen”

“Location” ile başladığı müzikal yolcuğunu “Young Dumb & Broke” ve “Saved” şarkıları ile taçlandıran Khalid, “American Teen” adını verdiği ilk göz ağrısı albümünü 3 Mart 2017’de müzikseverlerle buluşturdu.

İlk stüdyo albümü onun gençliğinin de verdiği duyguları içinde barındırıyor. 15 şarkıdan oluşan albümde Khalid’in heyecanını, engellerini ve her şeyini içtenlikle dinleme fırsatı bulunuyorsunuz.

Albümün liste başarısı da oldukça iyi. Khalid ilk stüdyo albümü ile Billboard Hot 200 listesinde 4 numaraya kadar yükseliş kaydetti.

“American Teen” gençliğin sesi

“American Teen” ismi ile albümün ruhunun eşleştiğini söylüyor. Kendi gibi hissettiğini, film gibi olduğunu ve söylüyor. İnsanların ona dönüp baktığında “gençliğin sesi” olarak adlandırması çılgınca bulan Khalid, bunun üzerinde çok fazla baskı da hissettirdiğini itiraf ediyor.

Kardeşi Yok

 Khalid’in babası ile ilgili pek bir bilgi bulunmuyor.  Annesi ve babası ayrı olan Khalid tek çocuk. Annesi orduda  teknisyenlik yapmış. Ayrıca ordunun korosunda da yer almış.

“Saved” şarkısında arkadaşlarına olan kırgınlığını dile getirmiş.

Liseyi Teksas’ta okuyan Khalid, kız arkadaşından ayrıldıktan sonra tekrar New York’a geri dönmüş.  Eski dostlarını orada bulamayınca hayal kırıklığına uğrayan Khalid’ bu kırgınlığı ve öfkesini kaleme aldığın  “Saved” şarkısında dile getiriyor.

Hayali ilk başlarda Broadway’de oynamakmış.

Müzik onun hayatının hep bir parçası olmuş. Annesi ile birlikte ordu korosunda şarkılar söylemeye başlayan Khalid, lise yıllarında ses dersleri almış. Başlangıçta müzikal bir tiyatro yapmayı istediğini söyleyen şarkıcı, “Broadway’de olmayı planlasa da daha sonra şiir sevgisi başladığını söylüyor.  

Şarkıcı olmadan önce öğretmen olmayı istiyormuş.

Khalid, müzik kariyeri öncesinde kariyerini inşa ederken “Müzik Öğretmeni” ya da “İngilizce Öğretmeni” olma konusunda gelgitler yaşadığını itiraf ediyor. 

Turlarında hayranları ile bir araya gelen Khalid, oldukça duygusal anlara da şahit olmuş. Şarkıları ile birçok kişinin hayatına umut aşılayan Khalid, 
Müziğimin onlara iyi hissettirdiğini söylediler ve gerçekten istediğim tek şey de buydu. Müzik öğretmeni olmak istediğimde de insanlara ses yoluyla yardım etmek istemiştim. Şimdi şarkılarımla insanlara yardım ediyorum” diyor.

Araba kazası geçirmesi hayatını değiştirdi

Araba kazası geçirip hastaneye yatırılan Khalid, bu süreçte hayatını gözünün önünden geçirmiş ve zamanını nasıl harcadığı yönünde düşünmeye sevketmiş.

“Hastanede yatağımda otururken düşündüm ki, hayatımın gidişatını değişirmek için bir şeyler yapmalıyım.” diyen Khalid, bu dönemde şarkı yazmaya başlamış bu süreci de kısmen terapi gibi olduğunu söylüyor. Hayatı boyunca annesine ilham alan genç şarkıcı, “Annem son derece yetenekli. Ona baktım ve onun yaptığını yapmak istedim”diyor.

Location’ın piyasaya çıkış hikayesi ise oldukça komik bir hikayeyi barındırıyor

Kayıt şirketi Khalid’in ilk şarkısını yayımlamamasını biraz beklemesini istemiş. Fakat Khalid, balo döneminin içerisinde olmaları ve okuldaki öğrencilerin buna yoğunlaştığını bildiği için şarkıyı bu dönemde yayımlamayı istemiş. Ekibide Khalid’i kırmamış ve istediği dönemde şarkısını yayımlamış.

Şarkı yayımlandıktan sonra beklediği gibi öğrenciler baloda “Location” eşliğinde dans etmemiş fakat bunu pek önemsemediğini istediği dönemde yayımlandığı için kazandım gözüyle baktığını söylüyor.

Kylie Jenner’ın Snapchat’te Location’ı paylaşması tanınmasını hızlandırdı

Balodan sonraki haftalarda Khalid’in müziği aynı tempoda dinlenmeye devam etmiş taa ki Kylie Jenner’ın Snapchat üzerinden paylaşmasına kadar. Bu paylaşımın ardından şarkı iki hafta içinde Khalid’in yaşadığı El Paso’da yükselişe geçmiş ve Khalid caddede yürürken tanınmaya başlamış.

Bir sonraki teklisi Let’s Go’nun konusu mezuniyet oldu.

Khalid “Location” ile öğrencilerin baloda dans ettirememiş olsa da pes etmedi. Let’s Go şarkısını mezuniyet temalı hazırlayan Khalid, şarkısı için “Bu benim kutlamamdı. Harika bir şeyin başlangıcıydı” tanımlamasını yapıyor. Durum gerçekten onun için öyle oldu. Lise diplomasını aldıktan kısa bir süre sonra ilk turu için kolları sıvadı.

İlk turnesini 2017 yılında “The Location Tour” adıyla başlattı

2017 yılında Amerika ve Avrupa’yı kapsayan “The Location Tour” adını verdiği ilk turnesini hazırladı.  İlk turu için “Benim için git gide büyüyen bir deneyimdi.” diyen Khalid, sahneye ilk çıktığında kendini savunmasız hissettiği fakat onu izlemeye gelen insanların hep birlikte şarkılarını söylediğini görünce kendisine güven geldiğini ve bu güven duygusu sayesinde performansının da geliştiğini söylüyor.

Şarkıları ile gerçek hayatı kucaklıyor

Khalid o güzel şarkılarını hazırlamak için çok çalıştığını söylüyor. Şarkılarını hazırlarken şu da bu türde olsun demekten ziyade her şarkısında gerçek hayattan izler taşımasını istemiş ve sözlerini yazarken dürüstlük onun için anahtar kelime görevi üstlenmiş.

Kendi kuşağıyla iletişimi müziğiyle kuruyor

“Kaydettiğim her şarkıyı; acı, aşk, gözyaşı ve gerçek duygularla söylüyorum” diyen Khalid insanların bu duyguları yaşamalarının da iyi olduğunu söylemek istediğini, savunmasız olmanın sorun olmadığını vurgulamak istiyor. “Dünyanın neresinde yaşadıkları önemli değil, gençlerin hepsi aynı dönemden geçiyor.” diyen Khalid, kendi kuşağıyla iletişimi müziğiyle kurduğunu söylüyor.

Renkler hayatında büyük önem taşıyor

Renklerin hayatında büyük önemi var. Her renk hayatın bir izini taşıyor onun için. Düşünce tarzının merkezinde sinestezi (duyum ikiliği) pek yok dese de adımlarının onu nereye sürüklediğini anlamasında çok önemli olduğunu söylüyor.

“Okul için uyanıp pencereden dışarı baktığında biliyorsun. Bu gariplik koyu mavi olabilir mi?” diye soruyor.

Şuan üzerinde hazırladığı albümde bu şekilde şekilleniyormuş ve bu süreci “Sanki kendimi yeniden keşfederek uyanmak gibi” olarak tanımlıyor.

İkinci Albümü öncesi “Suncity” EP Sürprizi

İkinci stüdyo albümü öncesi 14 Eylül’de “Better” isimli şarkısını yayımlayan Khalid 19 Ekim’de RCA etiketi altında 7 şarkıdan oluşan ilk EP’sini hayranları ile buluşturdu.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla: Listeler

Trendler

Yakından Tanı!

Yakından Tanıyalım

Jacob Elordi Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yazan 13 Ekim 2020
Ester Expósito Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yakından Tanıyalım

Ester Expósito Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yazan 12 Ekim 2020
Halsey Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yakından Tanıyalım

Halsey Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu ve Kilosu

Yazan 8 Ekim 2020
2020 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Kazananı Louise Glück Kimdir kaç yaşında eserleri

Yakından Tanıyalım

Louise Glück Kimdir?

Yazan 8 Ekim 2020

Facebook

Yukarı