Bizi Takip Et!

Lana Del Rey: “Irkçı Değilim”

Magazin

Lana Del Rey: “Irkçı Değilim”

Lana Del Rey Instagram’da yayımladığı yazı ile müzik endüstrisinin çifte standart uyguladığını söyleyerek hemcinsleri ile aynı şeyi yapmasına rağmen eleştirilere maruz kullandığını ifade etmişti. Sosyal medyada ses getiren olay sonrası Rey, şimdi de ırkçılık yapmakla suçlanıyor.

Lana Del Rey‘in geçtiğimiz hafta (21 Mayıs) müzik sektörü içindeki çifte standarttan yakındığı Instagram yazısı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Şarkıcı, yayımladığı ilk açıklama yazısında Doja Cat, Ariana Grande, Camila Cabello, Cardi B, Kehlani, Nicki Minaj ve Beyoncé gibi isimlerden bahsederek aynı işi yapmalarına rağmen onların yüceltildiğini fakat kendisi yapınca ‘istismarı yücelttiği’ yönünde suçlamalara maruz kaldığını ifade etmişti.

Açıklamalarının sosyal medyada çarpıtılması ve ‘ırkçılık’ yapmakla suçlanması üzerine Lana Del Rey’den bir açıklama daha geldi.

Lana Del Rey | INSTAGRAM

Irçılık suçlamalarını reddeden Lana Del Rey,

“En sevdiğim sanatçılar hakkında konuşurken bunu ırkçılık sorunu haline getirmeniz beni üzdü. Herhangi birinin adını verebilirdim ama ben en sevdiğim insanların adını seçtim. Toplumun sorunu da bu, her şey olmasını istediğiniz şekilde olmuyor. Yazımın konusu – Kültürün içinde bazı kadınların söz sahibi olması istenmiyor, bunun ırkla ilgisi yok ama ne ile ilgili olduğunu da bilmiyorum. Artık umurumda değil ama bana ırkçı demeyin çünkü bu tam anlamıyla saçmalık. Bana benzeyen insanları söylediğimde – demek istediğim şey, güçlü ya da akıllı görünmeyen veya kontrol altındaymış gibi görünen insanları kastetmiştim. Beyaz kadınları savunmak için değil daha hassas bir kişiliği olan kadınları savunmaktan bahsetmiştim.” dedi.

Meghan Fox: “Senin yanındayım”

Lana Del Rey’in bu açıklaması sosyal medyada da yankı buldu. Rey’in fikirlerini destekleyen Tweet atan Megan Fox,

“Kendini başka kadınlarla kıyaslamana gerek yok. Bir kadın olarak bu sektörün içinde var olmanın ne kadar zor olduğunu ben de biliyorum. Sürekli olarak ince eleyip sık dokumanın da aşağılanmanın da ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Ama hiçbir zaman kendi sesimi duyurabilmek için diğer kadınların yaşadıkları zorlukları söylediklerimle hükümsüz kılmadım. Ben senin yanındayım fakat mücadelenin yalnız bir mücadele olmadığını da bilmelisin.”

ifadelerine yer verdiği yazısını yayımlayıp 5 saniye içinde silmesi ile de dikkat çekti.

https://twitter.com/eviIwomen/status/1263597709400748033?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1263597709400748033%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fpopcrush.com%2Fmegan-fox-lana-del-rey-deleted-post%2F

Şarkıcı, hakkında devam eden eleştiriler karşısında 23 Mayıs’ta Instagram üzerinden yeni bir yazı yayımladı. Lana Del Rey,

“Amacım ve mesajım çok net. Kendi hikayemi yöneten kişi benim. Eğer ki bahsettiğim kadınlar benimle ilişkili olmak istemiyorsa bunu kesinlikle hoş karşılarım.” yorumunda bulundu.

https://www.instagram.com/p/CAghpnsJ8Sm/

İkinci yayımladığı yazı ile tartışmaların dineceğini düşünürken, Lana Del Rey bu kez söylediklerini açıklığa kavuşturmak için “Kimse senin hikayeni anlamaz” notuyla 25 Mayıs’ta IG TV üzerinden videolu bir açıklama yayımladı.

13 yıldır müzik piyasasının içinde olduğunu söyleyen Lana Del Rey “Bahsettiğim şarkıcılar benim en sevdiğim şarkıcılar, o yüzden buradan görülecek bir hesabım olduğunu düşünüyorsanız, siz bilirsiniz. Bu durum söylemek istediğim şeyleri ifade ettiğimde hiç dikkate alınmadığım gerçeğini değiştirmiyor. Siz bunun ırkla alakası olduğunu söylemek istiyorsanız o sizin düşüncenizdir, ama ben böyle söylemedim.” dedi.

Ben direk dansı yaptığımda insanlar bana sürt*k diyor ama FKA Twigs bunu yaptığında onun yaptığı şeye sanat deniyor.” diyerek sektör içindeki iki yüzlülüğe sitem eden Rey,

“Kültür şu anda aşırı berbat durumda. Benim gönderimi dönüştürmeye çalıştırdıkları şey, benim kendi kırılganlığım ile ilgili, savunmamı bir ırk yarışına dönüştürmeleri gerçekten çok kötü.” diyerek eleştirilere yanıt verdi.

https://www.instagram.com/p/CAmxUDpgO8Y/

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla: Magazin

Yukarı