in

süpersüper alkışalkış OHAOHA

Rosalía Kimdir? Yaşı, Boyu, Kilosu, Albümleri, Şarkıları, Fotoğrafları ve Daha Fazlası…

Rosalía’nın içinde alevlenen ateş onu görmek duymakla ancak anlaşılabilir. Rosalía’nin şarkılarını dinlerken başka dünyaları keşfediyorsunuz. Ritimlerin üzerinde katmanlar, onun üzerinde ise tabakalar var. Sürekli değişen melodiler, zamanlama, ses dalgaları her şey kontrol altında. Üstelik Rosalía tüm orkestrayı yönetiyor ve orkestranın içinde de yer alıyor.

Flamenkoyu sesiyle kucaklayan Rosalía ile tanışın

Tam Adı: Rosalía Vila Tobella
Doğum Tarihi: 25 Eylül 1993
Doğum Yeri: İspanya / Katalan
Yaş: 25

Rosalía’nin enstürmanı sesi. 13 yaşından beri şarkı söyleyen Rosalía, flamenko’nun sonsuzlukla buluşturduğu bir sese sahip. Normal konuşmasında bile sesi müzikal büyülü bir ton alıyor.

“10 yaşındayken hayatımı müziğe adamaya karar verdim.”

“Genç kızlığımdan beri daima müzikle aramda doğal bir şekilde güçlü bir bağ vardı. Kendimi evde dans eden, şarkı söyleyen küçük bir kız olarak hatırlıyorum. 10 yaşındayken hayatımı müziğe adamaya karar verdim. Barselona açık ve çok kültürlü bir şehir. Dikkat ettiğinizde buradaki mekanlardan ve yaşayan insanlardan ilham alabilirsiniz. Flamenko müzik öğretmenimle bu şehirde tanıştım. Müzik eğitimi almamı söyledi. Onunla beraber bu şehirde eğitim görme ve hayatımın 8 yılını paylaşma fırsatı buldum. El Raval, Poble Nou ya da Gràcia müzik hayatımı şekillendiren önemli noktalardı.”

“Flamenko ilhamı, her şeyden önce müziği oluşturduğum bir çerçeve.”

“Müziğim flamenko olmadan bir anlama gelmezdi. Temelim bu – falmenko müziğimi inşa ettiğim klasik temel. 13 yaşındayken bu müzik türüne aşık oldum. O zamandan beri de keşfi bırakmadım. Flamenko ilhamı, her şeyden önce müziği oluşturduğum bir çerçeve.”

Flamenkoyla 13 yaşındayken Barselona’nın eteklerindeki bir köyde tanışmış.

“Bence şarkıcı olmak öğrenilmiş bir zanaattir.”

“Flamenko’dan etkilendim. Bu yüzden de hakkında daha fazla şey öğrenmek istedim. Bunun sanatını yapmak istedim çünkü bence şarkıcı olmak öğrenilmiş bir zanaattir.”

Akıl hocam dediği müzik öğretmeni ile 16 yaşındayken tanışmış.

“13 ila 16 yaşlarındayken çok sayıda flamenko şarkı dinliyordum ve 16 yaşındayken akıl hocamı buldum. Akıl hocam hep aynıydı sadece bir tane şarkı söyleyen öğretmenim vardı ve o bana her şeyi öğretti. Öğretmenimi görünce benim akıl hocam olacağını anlamıştım. O aydın ve zeki bir insan. Sesini özgürce kullanması beni büyüledi. Bu tür akıl hocasını arasanız bulamazsınız, size gelen bir şey.”

“Sesimle özgürlüğe ulaşmak için sürekli savaşıyorum”

“Ses, her zaman ne hissettiğinin yansımasıdır. Bulduğunuzda tüm vücudunuzu titretiyor; seni ele geçiriyor. Bunun üzerine sürekli araştırma yapıyor ve çabalıyorum.”

“Bu tarz müziğin dinlendiği bir ailede doğmadım.”

“Bu tarz müziğin dinlendiği bir ailede doğmadım. Ailemde sanatçı yok. Flamenko çocukluğundan beri flamenko sanatçılarına yakın olunarak öğrenilir; ama benim durumum böyle değildi. Yani bu deneyimleri yaşamadım. O ortamda yaşamadım. Flamenkoyu değiştirmek istemiyorum. Bu türün konumunu herhangi bir şekilde değiştirme niyetinde değilim. Flamenkoyu olabildiğince en saf haliyle anlatmaya çalışıyorum. Müziği en saf haliyle icra ediyorum.”

“Ben hem enstrüman hem de enstrümanistim.”

Neden Flamenko diye sorulduğu zaman ise “Benim ifade biçimim” yanıtını veriyor.

“Flamenko benim seçmiş olduğum bir ifade biçimi. Müziği her zaman çok sevdim özellikle de flamenkoyu. Çünkü diğer müziklerden farklı ve duygusal ağırlığı, derinliği, yoğunluğu hissedebiliyorsunuz. Flamenko “kök” müziğidir, folkloriktir. Sanatçı olarak, insanların müziğin kökleriyle ilgilenmek hoşuma gidiyor.

İlk albümünü “Los Ángeles” adıyla Universal Spain etiketi altında 10 Şubat 2017 tarihinde yayımladı.

Albüm 4 bölümden oluşuyor ve her bölümde 3’er şarkı yer alıyor.

İkinci stüdyo albümü ise 2 Kasım 2018 tarihinde “El mal querer” adı altında Sony Music etiketiyle satışa sunuldu.

11 şarkıdan oluşan albümün çıkış parçası olarak “Malamente” belirlendi. Albüm devamında ise “Pienso en tu mirá” ve “Di mi nombre” tekli olarak yayımlandı.

19. Latin Grammy Ödüllerinde  “Malamente” şarkısı ile “En İyi Alternatif Şarkı” ve “En İyi Kentsel Birleşim/ Performans” ödülünü kazandı.

Flamenko’yu sanatçı Camarón ile keşfetti

“Arkadaşlarımla sokaktaydım. Arabalar patlarcasına müzik çalıyordu, hoparlörden yüksek ses çıkıyordu, ses ikonik flamenko sanatçısı olan Camarón’dan geliyordu. Camarón beni büyüledi ve flamenko’yu keşfetmeye başladım.”

“Benim için kırmızı tutkudur ve gücün simgesi aynı zamanda benim en sevdiğim renklerden biridir.”

“Müzik benim tutkum ve bu aynı zamanda işim olduğu için çok şanslıyım.””

Rosalía’nın son video klibi 30 Ekim 2018 tarihinde yayımlandı.

Rosalía’nın Resmi Hesapları:

Instagram: https://www.instagram.com/rosalia.vt/
Twitter: https://twitter.com/rosaliavt
Facebook: https://www.facebook.com/musicarosali
Spotify: https://open.spotify.com/artist/7ltDV…
Resmi Site: https://rosalia.com/

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Lucy Hale’den Yeni Proje: “Fantasy Island”

Hailey Baldwin Soyadını “Bieber” Olarak Değiştirdi