in

Taylor Swift İsyan Etti: “Ne Yapacağımı Bilmiyorum!”

Taylor Swift’in eski plak şirketinin el değiştirmesi başına bela olmaya devam ediyor. Plak şirketinin kurucusu Scott Borchetta ve yeni sahibi Scooter Braun ile sorunlar yaşayan Taylor Swift, yayımladığı açık mektup aracılığıyla, Amerikan Müzik Ödülleri töreninde eski şarkılarını söylemesine izin verilmediğini duyurdu ve hayranlarından yardım istedi.

Taylor Swift‘in telif hakkı mücadelesi devam ediyor. 24 Kasım’da gerçekleşecek 2019 Amerikan Müzik Ödülleri töreninde “Son 10 Yılın Sanatçısı” ödülüyle onurlandırılacağı açıklanan Taylor Swift, bu unvanı hak ettiğini kanıtlayabilmek adına eski şarkılarından oluşan karma bir performans sergilemek istiyor. Ancak şarkılarının haklarını elinde bulunduran Big Machine Records, Swift’in isteğini geri çevirdi.

Telif hakkı engeliyle kendi emeğiyle yazdığı şarkılarına bu önemli gecede performans sergilemeyeceğini öğrenen Taylor ise, sosyal medya hesapları aracılığıyla yeni bir mektup yayımlandı.

Sanatçılardan Destek Bekliyor

Yayımladığı mektup aracılığıyla Scooter Braun ile çalışan diğer sanatçıların da (Ariana Grande, Justin Bieber, Demi Lovato…) kendisine yardım etmesi için çağrıda bulunan Taylor Swift, başka sanatçıların da başlarına telif hakkı konusunda böyle bir olay gelmemesi için farkındalık yaratmaya çalıştığını söyledi.

Ariana Grande, Scooter Braun ve Demi Lovato

Taylor Swift’in yayımladığı bu mektubun ardından sosyal medya kullanıcılarından ünlü sanatçıya destek mesajları yağdı ve Twitter’da #IStandWithTaylor (Taylor’ın yanındayım) etiketi kısa sürede gündemin zirvesine oturdu.

İşte Taylor Swift’in gündeme sarsan o mektubu:

Millet! Geçenlerde, bu yılki Amerikan Müzik Ödülleri töreninde “Son 10 Yılın Sanatçısı” olarak onurlandırılacağım açıklandı. Son 10 yıl içindeki hit parçalarımdan oluşan bir karma performans sergilemeyi planlıyordum. Ancak Scott Borchetta ve Scooter Braun, gelecek yıl eski şarkılarımı yeniden kaydedene kadar bu şarkılarıma televizyonda performans sergileyemeyeceğimi söyledier. Ek olarak, bu bilgiyi sizinle bu şekilde paylaşmak istemezdim ama Netflix hayatımın son birkaç yılını konu alan belgesel hazırladı. Fakat Scott ve Scooter, filmde ne kendileri ne de Big Machine Records’tan bahsedilmemesine rağmen bu projede eski şarkılarımı ve performanslarımı kullanmama izin vermedi.

Scott Borchetta takımıma kendi müziğimi kullabilmem için bazı şartlar sundu. Takımıma, gelecek yıl eski şarkılarımı yeniden kayıt etmememi -ki hukuki olarak gelecek yıldan itibaren mümkün olacak ve dört gözle bekliyorum- ve kendisi ile Scooter Braun hakkında konuşmayı kesmemi söylediler.

Başıma gelen bu olayı güçlü bir şekilde paylaşmanın, diğer sanatçılar açısından farkındalık yaratacağını ve potansiyel olarak böyle bir kadere maruz kalmamalarına yardımcı olacağını düşünüyorum. Bana gönderilen mesaj çok açık. Basit bir şekilde şöyle diyorlar: İyi bir kız ol ve çeneni kapa. Yoksa icabına bakılır.

Bu yanlış! Bu adamlardan hiçbiri bu şarkıları kaleme almadı. Hayranlarımla aramdaki ilişkiyi yaratmak için bir şey yapmadılar. Braun bu konu hakkında ne hissedeceğinizi biliyor. Scooter ayrıca başka sanatçıları ve çalışmalarını önemsediğine inandığım başka birçok sanatçı ile çalışıyor. Lütfen onlardan bu konuda yardım etmelerini isteyin. Kendi yazdığı şarkıları söylemek isteyen birini zalimce kontol etmeye çalışan bu adamlarla mantıklı bir şekilde konuşacaklarını umut ediyorum. Özellikle şarkılarımı bu adamlardan satın almka için ortaya para koyan The Carlyle The Group’tan yardım istiyorum.

Ben sadece kendi şarkılarıma performans sergileyebilmek istiyorum. Tüm mesele bu! Her şeyi ekibimle birlikte özel bir şekilde halletmeye çalıştım ama hiçbir şey çözülmedi. Şu anda Amerikan Müzik Ödülleri performansım, Netflix belgeselim ve 2020 Kasım’ına kadar diğer kayıt etkinliklerim bir soru işareti. Sizi seviyorum ve neler olduğunu bilmeniz gerektiğini düşündüm.

Taylor.

Peki bu mücadele nasıl başladı

Bu yıl temmuz ayında, Taylor Swift’in tumblr’dan yayımladığı mektubu aracılığıyla müzik kariyerinin başladığı ve ilk 6 albümünün kayıtlarını yaptığı Big Machine Label şirketinin Justin Bieber ve Ariana Grande’nin menajerliğini yapan Scooter Braun tarafından satın alındığı ortaya çıktı.

Big Machine Records’ın sahipleri Scott Borchetta ve Scooter Braun

Şirketin el değiştirmesi sonucu Taylor Swift’in ilk altı stüdyo albümünün telif hakları Scooter Braun‘un eline geçti. Mektubunda, bu gelişlerin kendisi dışında geliştiğini, şirketin satıldıktan sonra haberi olduğunu söyleyen Swift, “müzikal mirasım, onu yok etmeye çalışan birinin eline düşmek üzere” diyerek insanlardan yardım istemişti.