in

Yılbaşı Kutlamalarından Rahatsız Olmanız İçin 5 Neden

Yılın malum gününe yaklaştıkça bir kesim insan tarafından yılbaşı kutlamalarına yönelik karşıt, çoğu zaman nefret söylemine dönüşen, sesler yükselmeye başladı. Neden rahatsız olmasınlar ki? Ne öyle, eğlenmek falan. Bize yakışmaz. Bu yüzden yılbaşı kutlamalarından rahatsız olmanız için 5 küçük nedeni bir araya getirdik.

1. Noel ile yılbaşı kutlamalarının aynı şey olması

Dilde tüy bitti, anlatamadık: Yılbaşı ile Noel tamamen farklı şeylerdir. Noel, 25 Aralık’ta İsa peygamberin doğumunun kutlandığı bir dini bayramdır. Yılbaşı ise 1 Ocak’tadır ve yeni bir yıla giriş kutlanır. Yılbaşı kutlamanın dini bir tarafı yoktur, tamamen küresel bir heyecandır.

Ancak… Noel baba, çam ağacı ya da bunun gibi diğer geleneklerin yılbaşı kutlaması ile hiçbir alakası yok. Bunlar Noel kutlaması içindir. Fakat kime ne? Nasıl isterseniz öyle kutlayın.

2. Tepki gösterecek başka bir şey bulamamak

Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız, tepki gösterecek bir şeyler bulamamanız gayet doğal. Belirli periyotlarla terör saldırılarına maruz kalmak, savaşın eşiğine gelmek, artan tecavüzler, durgun ekonomi vb. sorunlarımız olmadığı için canı sıkılan insanlarımız, en büyük tepkiyi yılbaşı kutlayanlara gösteriyor.

3. Biraz da eğlenmeye hakkımızın olmadığını düşünmek

Aslında kimileri buna “Ben yapamıyorsam sen de yapamazsın.” durumu diyor. İnsanların eğlenmeye de ihtiyacı var ve yılbaşı çok iyi bir fırsat. Peki elimizde böyle bir fırsat varken neden tüm dünya ile yaşadığımız ortak bir sevince dönüştürmeyelim?

4. Noel Baba’nın kapı yerine baca tercihi

O konuda ben de kırgınım ama tercihlere saygı duymak lazım.

5. Hristiyanlardan danaya ortak girmesini beklemek

Peki.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0